Sık sorulan sorular

Tuncay bey merhaba,

Ben 29 yaşında inşaat mühendisi olarak çalışan biriyim.

Belirgin bir psikolojik hastalığımın veya depresyon durumumun olmadığını düşünüyorum.

1-Ben “kendi kendine hipnoz” esaslarını öğrenmek istiyorum.

Sizden bunun eğitimini almak ve eğitim sonunda da kendime telkinler vererek hayatımda istediğim değişiklikleri yapabilir duruma gelmek istiyorum.

Benim internet sitenizden okuduğum kadarıyla 1.Program benim için uygun.

Siz ne dersiniz?Benim durumuma 1.Program uygun mudur?

2-Şu anda bir şirkette çalışıyorum.

Ancak kendi işimi kurmak istiyorum.Fakat bu konuda kendimde yeterli cesaret bulamıyorum.

Kendi kendine hipnoz bana bu cesareti aşılayabilir mi?

Yoksa bu konuda başka daha detaylı çalışmalar gerekir mi?

Teşekkür ederim.

Merhaba,

bahsettiğiniz sorunu self hipnoz ile yok edebilip edemeyeceğinizden şüpheliyim.Çünkü iş kurmak için cesarete ihtiyacım var diyorsunuz.Cesaretin olmadığı yerde korkular vardır. Korkular da dikkatli incelenmesi gerekir. Çünkü her korku yok edilmemelidir. Bazı korkularımız vardır ki dikkatli olmamızı sağlar.Sonuç olarak korkularınız nedenleri ile birlikte iyi bir analizden geçirilmelidir. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz tek şey cesaret değildir. Sorunlara akılcı, stratejik çözümler üretmektir önemli olan. Tüm bu amaçlar için uygun bir psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Bu hizmet gerektiğinde hipnoterapiyi de kapsayabilir.

Sağlık ve esenlikler dilerim.

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER

5 yıl süren bir ilişkim oldu. Çok problemli bir şekilde ayrıldık. Bu durumu hatırlamak beni çok olumsuz etkiliyor. Hipnoz bu ilişkiyi ve bu insanı beynimden silebilir mi?

http://www.worldofroyal.com:

slm

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

slm buyrun

http://www.worldofroyal.com:

hipno terapide zihinden istemediğimiz bişei silmek

mümkünmü

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

bilginin ne olduğuna göre değişir.örneğin adınızı unutamazsınız

http://www.worldofroyal.com:

mesela unutamadığımız

bi kız

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

öncelikle bir kız sadece bir bilgi değildir

bir kız sadece bir bilgi olmaktan öte sizin için çok daha derin anlamlar ifade edebilir

o kız ile ilgili binlerce anınız olabilir

haydi kızı unuttunuz binlerce anıyı nasıl unutacaksınız?

http://www.worldofroyal.com:

böyle bişey mümkün değil yani

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

kız meselesinde aşık olduğunuz bir kız söz konusu ise tabiki mümkün değil

o kız ile ilgili beyninizde kaç milyon tane bilgi kırıntısı vardır tahminen?

http://www.worldofroyal.com:

çok

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

peki bir terapist tüm bu milyonlarca bilgiyi tek tek bulup silebilir mi?

http://www.worldofroyal.com:

hiç birini hatırlamamasını sağlıyamazmı yani yokmu bi

yöntemi

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

yöntemi varda yöntemi sizin düşündüğünüz gibi bir yöntem değil

yani terapistler unutturma işi yapmaz

http://www.worldofroyal.com:

nasıl bişey peki

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

her şeyden önce bizim işimiz unutturmak değildir

http://www.worldofroyal.com:

evet

ama başa bela bu unutmak istiyorum ama çıkmıyor

aklımdan bi türlü

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

işte bu türlü akıldan çıkmayan konulara biz obsesyon deriz

yani takıntılar

aklınızdan çıkmayan başka konularda olur mu?

http://www.worldofroyal.com:

olumsuz

düşünceler

Uzm.Psk.Tuncay ÖZER:

şöyle söyleyeyim

öncelikle neden böyle bir takıntı oluşmuş onu incelemek lazım

buda msn ile pek mümkün değil

Hipnoz da iken bilincimi kaybeder miyim ?

Hipnoz bilinç kaybı değildir. Hipnoz da iken ne yaptığınızın ne söylediğinizin mutlaka farkında olursunuz. Zaman zaman bu farkındalık her zamankinden daha yüksektir. Hipnoz sona erdikten sonrada seans sırasında konuştuklarınızın genelini hatırlarsınız. Hipnoz koma hali değildir. Hipnozda kendinizden geçmezsiniz. Sadece yaşamınıza farklı içsel bir pencereden bakmayı öğrenirsiniz.

Hipnozda kendinizi kaybetmezsiniz tam tersine kendinizi bulursunuz. Hipnoz kontrolünüzü başkasının eline bırakmanız da değildir. Hipnoz beden ve ruh olarak kendi dizginlerinizi kendi elinize almanızdır.

Hipnoz büyük bir ihtimalle tekrar yaşamak isteyeceğiniz hoş bir deneyim olduğu gibi, hipnozda kendinizi utandıracak herhangi bir şeyi yapmazsınız ve söylemezsiniz.

HİPNOZ KONUSUNDA YANLIŞ BİLİNEN ŞEYLER NELERDİR? (HİPNOZUN MİTLERİ)

Nerede duyduğumu tam hatırlamıyorum ancak şöyle bir söz hatırlıyorum. Hipnoz bir öğrenme becersisi değildir. Hipnoz daha once hipnoz hakkında öğrendiğimiz şeyleri unutma becerisidir. Hipnozu kavramak için yapmamız gereken tek şey daha once hipnoz hakkında duyduğumuz filmlerde gördüğümüz her şeyi unutmaktır. Bu bakımdan hipnozu kavramak bir unutma becerisidir.

Hipnoz olacağımı sanmıyorum.

Hipnozu bilimsel anlamda değil de sadece filmlerden tanıyan insanlar böyle düşünür. Oysa gerçek şudur ki her insane hipnoz durumuna gün içinde en az bir kaç sefer girip çıkar.

1.Numaralı Yanlış Bilgi: Hipnozda  Kontrolümü kaybederim.

2.Numaralı yanlış bilgi:Hipnoz esnasında etrafta neler olup bittiğinin farkına varmak mümkün değildir. Burada hull un yapay sağırlık deneyi anlatılabilir.yani sağırım diyen biri aslında sağır olmuyor.

The client will have control over the content—affect, memory, or behavior

during the hypnotic experience. In short, it is important to reassure the

client that, if they become uncomfortable with anything that occurs

during hypnosis, they can: (a) reject the suggestion; (b) use finger or

hand signals to indicate so; (c) speak to the therapist during hypnosis;

or (d), if they prefer, bring themselves out of trance. With particularly

apprehensive clients, we will often demonstrate all of these

contingencies before initiating more substantial work.

HİPNOZ PLACEBOMUDUR

Yanıt en son bbc hipnoz belgeselinde

KARIM BENİ ALDATTIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM?

Hipnoz yalan makinesi değildir. Hipnoz insanlara istemedikleri şeyleri söyletmeye zorlayan bir araç hiç değildir. Bu soru bize genellikle aldatıldığını düşünen şüpheci eşler tarafından yöneltilir. Hipnozla eşlerine gerçeği itiraf ettirebilecekleri yanılgısı içindedirler. Bir insanın hipnozda olması yalan söyleyemeyeceği anlamına gelmez. İsterse yalan da söyler çünkü hep söylediğimiz gibi bilinci yerindedir.

Ayrıca diyelim ki kocasının şüpheleri üzerine bir bayanın hipnoza götürüldüğünü düşünelim. Bu bayan zaten hipnoza girmez çünkü; hipnoz onun için bir tehdit olur. Tehdit ve tehlikenin bulunduğu yerde hipnoz olmaz. Huzur, gevşeme ve konsantrasyon olmayan yerde hipnoz olmaz. Hipnoza giriş esnasında bile aklı başka yerlerde olan insanlara hipnozu uygulamak kolay olmayabilir.

Başka bir konuda hiç bir deneyimli hipnotist böyle bir amaç için hipnozu kullanmaz. İnsanlarımızın hipnozu ne kadar yanlış tanıdıkları veya bir şekilde ne kadar insanlarımıza yanlış edildiği bu tür sorulardan anlaşılmaktadır.

SIK SORULAR VE HİPNOZ HAKKINDAKİ ÖNYARGILAR (HİPNOZUN MİTLERİ)

Doğrusu hipnozu öğrenmenin en hızlı yolu, hipnoz hakkında medyada izlediğiniz şeyleri (önyargıları) en hızlı şekilde unutmaktır. Nerede duyduğumu tam hatırlamıyorum ancak şöyle bir söz hatırlıyorum. Hipnoz bir öğrenme becersisi değildir. Hipnoz daha Önce hipnoz hakkında öğrendiğimiz şeyleri unutma becerisidir. Hipnozu kavramak için yapmamız gereken tek şey daha Önce hipnoz hakkında duyduğumuz filmlerde gördüğümüz her şeyi unutmaktır. Bu bakımdan hipnozu kavramak bir unutma becerisidir.

Hipnoz Hakkında en sık karşılaştığımız önyargı (misconception) şudur: Hipnoz kişinin iradesini ve kontrolünü kaybettiği güçlü bir zihin kontrol yada zihni ele geçirme yöntemidir. Oysa gerçek şudur ki insanlar hipnoz sayesinde iyi ve sağlıklı olma yönünde iradi güçlerini kaybetmedikleri gibi iradi güçlerini arttırırlar. İnsanlar hipnoz sayesinde semptomlar üzerinde kontrol kazanırlar. Hipnoz hakkında karşılaştığımız diğer önyargıların kaynağı hipnoz esnasında insanların iradelerini ve kontrollerini kaybetme korkularıdır. Bu korkuların kaynağı ise sahne hipnozudur ve medyada yer alan görüntülerdir.

Hipnozun istenmeyen etkisi  var mıdır ?

Hipnozun yan etkisi insanın hayatına huzur neşe ve gevşeme getirmesidir.

Bir fobisi nedeniyle seans yaptığım bir danışanımı ikinci seanstan sonra telefonla aradım. Fobisinin devam edip etmediğini sordum. Danışanım ” Fobim hala devam ediyor ancak artık önemsemiyorum. Çünkü hipnozdan sonra daha huzurluyum, her bakımdan daha rahatım. Bu gün kendi iş yerimde ilk defa kendime izin verebildim. Artık elemanlarımın benden daha rahat yaşadığı gerçeğini sayenizde gördüm. Elemanlarım çalışırken ben balığa gideceğim. Hipnozdan önce her şeyi düşünerek hiç bir şey yapamama modundaydım, şimdi önemsiz şeyleri düşünmemek gerektiğini öğrendim. Fobimde artık önemsiz şeyler sınıfında :)) ” dedi.

Yukarıdaki durum hipnozun olumlu yan etkisinin ortaya çıkmasına ilginç bir örnektir. Hipnozun olumsuz bir yan etkisi yoktur. Bir çok danışanım o gün işten dolayı çok yorgun iken seansa geldiğini ancak seanstan sonra kuş gibi rahatladıklarını ve mışıl mışıl bir uyku çektiklerini söylemiştir. 
Ancak dikkat edilmesi gereken nokta hipnozun tıp, diş hekimliği veya psikoloji eğitimi almamış kişilerce uygulandığında bir çok zararlar verebileceğidir. Hatta bu alanlardan mezun her kişide hipnoz ve hipnoterapi konusunu bilmez. 

Hipnoz bağımlılık yapar mı ?

Hipnoz asla bağımlılık yapmaz. Çünkü size dışarıdan hiç bir şey verilmemektedir. Hipnozda kendi güçlerinizi kullanarak problemlerinizi çözersiniz. 

David Spiegel dünyanın tanınmış psikoterapist ve hipnotistlerinden biridir ve ” İnsanlar ve doktorlar hipnozun riskleri olabileceğinden endişe duyabilmektedir ancak hipnoz tehlikeli değildir ve medikal tedavilerdeki gibi yan etkilere sahip değildir.” diyor.

ÖNYARGILAR

ÖNYARGI: HİPNOTERAPİSTLERİN ÖZEL VE GİZLİ GÜÇLERİ VARDIR.

Klinik anlamda hipnozu uygulayan hipnoterapistlerin sihirli yada gizemli güçleri yoktur.

Hipnoz size yapılan bir şey değildir. Hipnoz sizin kendi kendinize yaptığınız bir şeydir. Hipnoterapist sadece bir klavuz olarak bu süreci kolaylaştırır. Tüm dünyada benimsenen bir gerçek vardır ki o da her hipnozun aslında bir kendi kendine hipnoz (self hipnoz) olduğudur.

Hipnozun Amerika’da ki önemli isimlerinden Jay Haley (1963) şöyle der: “Size ancak hipnozu siz kendi kendinize hipnoza girerseniz uygulayabilirim. Ve size sadece kendi kendinize yardım ettiğinizde ben de size yardım edebilirim.”

ÖNYARGI: HİPNOZ OLABİLEN İNSANLAR ZAYIF KARAKTERLİ  YADA İRADESİ ZAYIF İNSANLARDIR.

Bu önyargının nedeni yine filmlerdir. Hipnoz, hipnozu uygulayan terapist ile danışanı arasında meydana gelen bir irade savaşı değildir. Böyle bir savaş kesinlikle bulunmamakla birlikte, bulunduğunu farz edersek bu savaşı her zaman kazanan danışanın kendisi olur çünkü hiç kimseyi hipnoza girmeye zorlayamazsınız. Diyelim ki bir şekilde hipnoza girmeye zorladınız, o zaman ne olur? O zaman danışan zorlandığını hissettiği için alert  ve ajite bir duruma duruma geçer. Bu durumdaki insana da klinik anlamda hipnozu uygulamak zorlaşır.

ÖNYARGI:BİR SEFER HİPNOZA GİRDİĞİN ZAMAN BİR DAHA HİPNOZA GİRMEMEYİ TERCİH EDEMEZSİN.

Klinik anlamda hipnozu tüm dünyada uygulayan uzmanların bu konudaki ortak görüşü bir insan hipnotik trans durumuna geçmemeyi bir şekilde tercih ederse bu insan asla hipnotik trans durumuna geçmeyecektir şeklindedir. Bu konuda aynı düşüncelere sahibim.Bu düşüncelerin bizde oluşmasının nedenini bir örnekle açıklamak isterim.

Sosyal fobi nedeniyle hipnoz ve hipnoterapi çalışması yaptığım bir danışanın yedi veya sekizinci seansındaydım. Danışan daha önce defalarca hipnoz durumunu deneyimlemişti ancak bu seansta bir şekilde ve bilmediğimiz bir nedenden dolayı hipnoz durumunu deneyimleyemiyordu. Sonra danışana bu seans ve diğer seanslarımız arasında ne fark var diye sordum. Bu soruya danışanın verdiği yanıt gerçeği açıklıyordu. Danışan şöyle dedi: “Dah önceki seanslarda anlattığım şeyler benim için duygusal ve içsel önemi olan şeylerdi. Bundan dolayı size anlattığım şeyleri sadece anlatmıyordum anlatırken çok yoğun olarak hissediyordum. Bu seansta böyle bir yoğunlaşma olmadı çünkü artık anlatabileceğim ve benim için önemli olan bir şey kalmadı.Danışanın bu yanıtı hipnoz hakkında bazı çok önemli gerçekleri ifade etmektedir. Bu gerçekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Daha önce bir sefer hipnoza durumu yaşayan biri her zaman yaşar diye bir kural yoktur.

2-Hipnoz için düşünsel değil duygusal konsantrasyon (Duygusal-içsel bir kaynağa yoğunlaşmak) gereklidir. Nitekim danışan son seansımızda bu yoğunlaşmayı yakalayamadığı için hipnoz durumuna geçememişti.  Bu durum duyguları sürekli baskı altında olan insanların neden hipnoz deneyimi yaşamakta zorlandığını da açıklamaktadır.

ÖNYARGI:HİPNOZ SAĞLIĞA ZARARLIDIR.

Gerçek bunun tam tersidir. Bir çok araştırma göstermektedir ki düzenli olarak self hipnoz ve meditasyon uygulayan insanlar daha sağlıklı olmaktadır. Hipnoz durumunda metabolizma yavaşlar, nefes alış veriş yavaşlar, kalp atışı yavaşlar, vücut laterjik bir duruma geçer. Hipnozda meydana gelen bu değişiklikler sağlık için yararlı olduğu gibi stresi de azaltır. (Yapko, 2003, S.47)

Hipnoz zararsızlığını defalarca ıspatlamıştır. Diş hekimliği alanı tabiî ki zararlı değildir ancak yetersiz bir diş hekimi pekala zarar verebilir. Benzer şekilde iyi eğitilmemiş ve kendini geliştirmemiş hipnoterapist de pekala zararlı hale gelebilir. Ülkemizdeki yasal boşuklardan yararlanarak hipnozu uygulamaya çalışan İngilizce öğretmenleri, eğitimciler, hatta ne iş yaptığı ve ne idüğü belirsiz bir çok kimse bulunmaktadır. Geçenlerde kaynakçılık yaptığını söyleyen bir kişi bana telefon açarak hipnozu başkalarına uygulamak için benden eğitim almak istediğini söyledi. İnsanın ruhu ve beyni metalden yapılmış olsa idi bu kişi çok başarılı olabilirdi. Ata sözünde belirtildiği gibi yarım imam dinden yarım doktor candan eder.

Hipnoz durumunda kişide meydana gelen değişiklikler psikolojik ve  psikofizyolojik  değişikliklerdir.Klinik anlamda hipnoz kesinlikle psikofizyolojik bir fenomendir ve yeterli psikoloji eğitimi almayan kişilerin işi olmamalıdır.

Sonuç olarak hipnoz ve hipnoterapi bir insanın duygusal, düşünsel dünyasında, davranışlarında veya sağlığında değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılabilir. İnsanın duygusal, düşünsel ve davranışsal yaşamı tabiî ki psikoloji biliminin kapsama alanıdır. Hatta ve hatta psikoloji bilimi bir çok kaynakta insanın duygusal, düşünsel ve davranışsal dünyasını inceleyen bilim dalı olarak tanımlanır.Bu bakımdan hipnoz ve hipnoterapiyi bir psikoloğun ve hekimlerin uygulamasından doğal bir şey olamaz.

Hipnoz bir gevşeme midir?

Hipnoz gevşeme ve rahatlamayıda kapsayabilir ancak hipnoz basitçe sadece bir gevşemeden ibarettir denilemez.  Hipnozun meydana gelebilmesi için gevşeme zorunludur (prerequisite) denilemez.

Dünya Hipnoz birliğinin (ISH) eski başkanlarından Prof.Dr.Eva Banyai alert hipnoz dediği bir yöntemi geliştirmiştir. Bu yöntemin uygulanmasını Türkiye’de düzenlenen bir hipnoz kongresi esnasında  Dr.Eva Banyai  videodan izletmişti. İzlediğimiz videoda danışanlar bir kondisyon bisikletine biniyorlardı ve Dr.Eva Banyai onlara pedalı çevirirken kaslarında hissettiklerini daha yoğun hissedeceklerini telkin ediyordu. Pedalı çeviren danışanların gözleri de açıktı ve bu yöntemde gevşeme kullanılmıyordu.  Ancak insanlar bariz şekilde hipnotik trans durumuna geçebiliyorlardı.

Hipnotik trans durumu elbetet sadece bir gevşeme durumu değildir. Ancak hipnoterapi için bana  müracaat eden insanların en az hipnoterapiye ihtiyaç duyduklarından daha fazla gevşemeye de ihtiyaç duydukları kesindir. Çünkü kaygı bozukluğu (anksiyete) yaşıyan insanlar zaten gergin oluyor. Gergin insanlar gevşemeden en fazla yararlanabilecek insanlardır ve en fazla ihtiyaç duyan insanlardır. Her ne kadar gevşeme durumunu yaşamada bazıları zorlansa da  bunu başarırlarsa hem terapide hem hipnoterapide çok önemli bir adım atılmış olur. Sonuç olarak gevşemeyi (relaxation) öğrenmiş insan hipnozuda bir parça öğrenmiş sayılabilir. Hipnozu  başaramayan yada başarmakta zorlanan insanlar kolay kolay gevşeyemeyen ve hemen her an gergin olan ve sürekli kendini zorlayan insanlardır. Bu insanlara gevşemenin süreç içinde öğretilmesi hipnoterapi ve psikoterapi yolunda ilerlenmesi demektir.

Hipnozda direk ve otoriter yaklaşım mı daha iyi yoksa indirek yaklaşımlar mı daha iyi.

Yani bazı danışanlar “bana ne yapmam gerekiyor bunu söyle” diye beklerler. Bu beklenti içinde olan danışanlara direk yaklaşım daha uygundur. Bazıları ise yukarıdaki durumun aksine kendilerine ne yapılması gerktiğinin söylenmesinden nefret ederler.Bu kişilerde indirect telkinler sunmak gerekir çünkü direk telkinlere dirençleri olacaktır. Direk yaklaşım terapistine güven duyan, hipnoza yatkınlığı iyi olan ve dirençleri az olan danışanlar için daha uygundur.

TRANSIN DERİNLİĞİNİN BİR ÖNEMİ VARMIDIR?

Hipnoterapide başarıya ulaşmak adına hipnozun derinliğinin çok bir önemi yoktur. Önemli olan hipnozun derinliği değil terapis ile danışan arasındaki samimi iletişimin (rapport) derinliğidir. Acemi hipnoterapistler hipnozun derinliğini arrttırmak için gereksiz bir uğraş verirler. Sanki hipnoz derin olmaz ise başarısız olacaklar korkusu yaşarlar. Oysa derin hipnotik trans terapistin değil daanışanın yeteneğidir. Ve gerçekte çok az insanın derin hipnotik trans durumuna geçebilme yeteneği vardır.

Hipnozda Olabilecek En Kötü Senaryo Nedir?   Hipnoterapist ehil olduğu sürece (yeterli eğitimi almış hekim ve psikolog) hipnoterapide meydana gelebilecek kötü bir senaro bulunmamaktadır. Hipnoterapi bilinen en güvenilir psikoterapilerden biridir. Ancak bazı terapistler bazı kırılgan danışanların hipnoterapi sırasında kontrolsüz bir abreaksiyon yaşayabileceğini iddia etmektedir. Bu iddia  sadece bir iddia olarak uzun süredir varlığını sürdürmektedir.
 
 

Hipnoterapist olmak için olmaz ise olmazlar nelerdir?

Tabiki ilk olmaz ise olmaz hekim , diş hekimi yada psikolog olmaktır.

Terapinin başarısı therapist ve danışanın kurdukları iletişimin bütünlüğüne bağlıdır. İnsanların en büyük ihtiyacı anlaşılmaktır. Bu bakımdan iyi iletişimciler genellikle iyi therapist olurlar. İnsan ilişkilerin de başarı bu işin olmaz ise olmazıdır.

Kime hipnozu uygulamak çok zordur?

Psikotik ve kişilik bozukluğu gösteren hastaların olumlu ve destekleyici bir terapi ilişkisi çerçevesinde klinik hipnoz uygulamalarından yararlanabildikleri teorik olarak kabul edilse de, gerçek terapi dünyası çok daha karmaşıktır. Bu hasta grubu ile çalışan her terapist farkındadır ki, olumlu ve yapıcı bir transferans ilişkisi geliştirmek ve sürdürmek oldukça zor ve bazen imkansız olabilmektedir. Bu yüzden, bu hastalarla iyileştirici bir hipnoz sürecinin oluşturulması da (transferans ilişkisine bağlı olduğundan)aynı derecede zor olabilir.

Rapport Nedir?   Terapist ile danışan arasında kurulan  güven dolu, samimi , iletişim insana insana,  ilişkidir.    
 

Ericksonian yaklaşıma sahip hipnoterapistler rapportun kurulabilmesi için terapistin ve danışanın oturuşuna yakın otururlar. Danışanın nefes aldığı hızda ve şekilde nefes alırlar.Bu yaklaşıma sahip terapistler her nerede olursa olsun kaliteli bir iletişimde iki kişinin vücut hareketlerinin ve mimiklerinin birbirine benzediğini iddia ederler. Bundan dolayı terapide danışanın mimiklerini, el ve kafa hareketlerini adeta taklit ederler. Tabiki bu taklit papağan gibi bir taklit değildir. Tabiki ayna gibi yada papağan gibi karşımızdaki danışanı taklit edersek rahatsız olur. Danışan ayak ayak üstüne atmış ise therapist 5-10 saniye sonra ayak ayak üstüne atar. Böylece danışan rahatsız olmaz. Çünkü arada sure vardır.

Ericksonian yaklaşıma sahip terapistler danışan ile aynı tarzda ve hızda nefes almak rapportun kurulmasını sağlıyor diyor. Bana (T.Ö) gore ise rapportun en önemli kuralı danışanın hissedebildiklerini hissedebilme gücüdür. Terapist in hissedebilme gücü ne kadar iyi ise rapport o kadar iyi olur. Peki bu hissedebilme gücü kimlerde daha fazla vardır. Sağ beyni baskın çalışan kişilerde insan ilişkileri gelişmiş kişilerde ve duygusal zekası gelişmiş kişilerde genellikle hissedebilme gücü ve doğal olarak empati gücü daha gelişmiş olur.

Herhangi bir kimseye zorla hipnoz uygulanabilir mi?

Klinik anlamda hipnoz demek birazcık konsantrasyon, birazcık gevşeme ve birazcık ta imgeleme demektir. Hiç kimseyi konsantre olmaya, gevşemeye ve imgelem yapmaya zorlamak mümkün olmadığından hiç kimseyi de hipnoza zorla sokmak mümkün olmaz. Zaten zorla bir insana hipnozu uygulamak mümkün olsa idi mutlaka suç olurdu. Yasalarda da bunun bir cezası olurdu. Dünyanın hiçbir yerinde ne böyle bir suç ne de böyle bir yasa bulunmadığından zorla hipnozu uygulamanın mümkün olmadığı anlaşılabilir.

Hipnoz olacağımı sanmıyorum.

Hipnozu bilimsel anlamda değil de sadece filmlerden tanıyan insanlar böyle düşünür. Oysa gerçek şudur ki her insane hipnoz durumuna gün içinde en az bir kaç sefer girip çıkar.

1.Numaralı Yanlış Bilgi: Hipnozda  Kontrolümü kaybederim.

2.Numaralı yanlış bilgi:Hipnoz esnasında etrafta neler olup bittiğinin farkına varmak mümkün değildir. Burada hull un yapay sağırlık deneyi anlatılabilir.yani sağırım diyen biri aslında sağır olmuyor.

The client will have control over the content—affect, memory, or behavior

during the hypnotic experience. In short, it is important to reassure the

client that, if they become uncomfortable with anything that occurs

during hypnosis, they can: (a) reject the suggestion; (b) use finger or

hand signals to indicate so; (c) speak to the therapist during hypnosis;

or (d), if they prefer, bring themselves out of trance. With particularly

apprehensive clients, we will often demonstrate all of these

contingencies before initiating more substantial work.

Hipnoz yaptırmak güvenlimidir?

Hipnoz hipnoza girmiş bir kişiye “YAPILMIŞ” bir şey değildir.

Hipnoz durumundaki kişinin hipnotik trans durumuna geçmesinin nedeni sürece kendisininde isteyerek ve iradesi ile katılmasıdır.

Hipnoz size yapılmaz siz kendiniz hipnoza giderken terapistiniz yanınızda bulunarak süreci kolaylaştırır.

Hipnoterapi en güvenli ve en zararsız psikoterapiler arasında yer alır ve bilinen ilk psikoterapi yöntemidir.

1-2 Seans yeterli olur mu?

Hipnoz bilinen en etkili ve en hızlı yöntemlerden biridir. Ancak 1-2 seansta herkesin fayda sağlayacağını beklemek yanlış olur.

Az da olsa bazı insanlar hipnotik trans için çok uygundurlar ve bu insanlar bazı basit sorunlarını

1-2 seansta oldukça hızlı bir şekilde gelişmeler gösterebilirler. Unutulmamalıdır ki hipnoz sihirli değnek değildir mucize hiç değildir. Hipnoz sizdeki gizli potansiyelleri kullanabilmeniz için bir yöntemdir.

Hipnozda etrafta olup bitenlerin farkında olacak mıyım?

Daha önce hipnoterapi seansına katılan insanlardan bazıları bize geldiklerinde daha önce hipnoz olamadıklarını söylerler. Neden öyle düşündüklerini sorduğumuzda “hipnoz olamadım çünkü etrafta olup biten her şeyi duyuyordum, her şeyin farkındaydım” derler. Hipnoz durumunda olan insanlar etrafta

olup biten şeyleri duyabilirler, etrafta olup biten şeylerin farkındadırlar.

Hipnoz ve Meditasyon Aynı Şey midir?

California Üniversitesinden Dr.Paul Ekman’ın meditasyon ve beynin hipnoz sol ön korteksini harekete geçirmektedir ki bu bölge olumlu duygularla,

kendimizi kontrol ve mutlulukla yoğun olarak ilişkilidir. Hipnoz ve meditasyon aynı zamanda amigdalayı da etkilemektedir.Bu yüzden hipnoz ve meditasyon

temel olarak birbirine çok benzeyen süreçlerdir. Hipnoz ve meditasyonun en temel farkı telkinler söz konusu olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Hipnoz durumunda olan bir insan telkinleri red edebilir mi?

Evet red edebilir. Elbette hipnotik trans durumunda olan insanlar kendilerine söylenilen her şeyi yapmazlar.

Hipnozdan çıkamama durumu olabilir mi?

Konsantre olmuş vaziyette bir kitabı okuyorsunuz. O kadar heyecanlı bir kitapki okurken etreftaki tüm diğer şeyler önemini kaybediyor. Kitabı okurken ulaştığınız bu yüksek konsantrasyon durumunu sonlandıramamanız söz konusu olabilir mi? İşte hipnozda insanın kendi içsel kaynaklarına konsantrasyon olduğu için bu konsantrasyonu sonlandıramaması imkansızdır. Her konsantrasyon eninde sonunda kendiliğinden sonlanır. Siz hipnoz durumunda iken hipnoterapistiniz kalp krizi geçirip ölse bile hipnotik konsantrasyonunuz yavaş yavaş biter ve hipnoz durumundan kendiliğinden çıkar ve gözlerinizi açarsınız. Hipnoz durumundan çıkamayan hiç kimse şu ana kadar ne görülmüştür nede duyulmuştur.

Hipnozda olup bitenleri hatırlayacak mıyım?

Hipnozda olan insanlar her şeyi hatırlama kapasitesine sahiptirler ve bir çok insan bir hipnoterapi seansından sonra olup bitenlerin çok büyük bir kısmını hatırlar. Hatırlamadığı kısımlar ise zaten önem vermediği

kısımlardır. İnsan beyni hatırlama kapasitesine sahip olduğu gibi unutma kapasitesine de sahiptir. Hipnoz durumunda olan bir insana hipnozda olup bitenleri unutacaksın şeklinde telkinler verildiğinde bu sefer beyindeki unutma kapasitesi harekete geçirilmiş olur.

Hipnoz durumunda olan insanlara unutma (amnezi) telkinleri verildiğinde bazı insanlar bazı şeyleri hatırlamadıklarını söylemektedir. Ancak hatırlamadıklarını söyleyen bu insanlar tekrar hipnoz durumuna alınıp az önce hatırlamıyorum dediğiniz şeyleri greçekten unutmuşmuydunuz diye sorulduğunda bu sefer “aslında unutmamıştım, her şeyi

hatırlıyordum” şeklinde yanıtlar vermektedirler. Bu da göstermektedir ki hipnoz durumunda telkinlerle meydana getirilen “unutma (amnezi)”

gerçek bir unutma değildir. Sonuç olarak hipnoz durumunda hatırlama eğilimi unutma eğiliminden çok daha güçlü ve çok daha gerçekçidir. Bundan dolayı hipnoz durumunda her şeyin hatırlanması hipnoz durumunun meydana gelmediğini kesinlikle göstermez.

Hipnozda hatırlamak istemeyeceğim şeyleri hatırlar mıyım?

Hayır hatırlamazsınız çünkü insanın doğal savunma mekanizmaları vardır. İnsan kendisi için zararlı olduğunu hissettiği mataryalleri hipnotik trans durumunda hatırlamaz. Profosyonel psikoterapistlerde hatırlamaları için danışanları zorlamazlar ve zorlamamalıdırlar.

Hipnoza girenler iradesi zayıf insanlar mıdır?

Tam tersine iradesi ve konsantrasyonu güçlü, entellektüel insanlar hipnoza daha uygundur.

Hipnotik trans durumuna geçemeyeceğine inanmayan biri hipnoza girebilir mi?

Bu durumda olan birinin hipnoza girmesi imkansız değildir ancak kolay da değildir. Biz klinik hipnoz uygulayıcıları zaten hipnotik trans durumunu yaşayabileceğine inanmış insanlarla çalışırız

ve hipnozun ne olup olmadığını ilk önce danışanlarımıza öğretiriz. Bu eğitimden geçen birisi hipnozun ne olduğunu bilir. bu eğitimden geçen bir insan hipnoz durumunun her gün herkeste görülebilen

son derece doğal bir olgu olduğunu bildiği için hipnotik trans durumuna geçemeyeceğini iddia etmez.

İradesi ve isteği dışında bir insan hipnoz olabilir mi?

Hayır olamaz. Ayrıca klinik anlamda hipnozu uygulayan hipnoterapistler de isteyen bir çok kişi varken istemeyen kişilere hipnoz uygulamak istemez.

SORU:ben hipnoz olabileceğimi sanmıyorum. Konsantre olamam gibi geliyor.

Yanıt:Hipnoz konsantrasyon demek değildir. Bir  matematik problemi çözerken de yüksek düzeyde konsantre oluruz ancak hipnotik trans durumuna geçmeyiz.Çünkü hipnoz düşünsel bir konsantrasyon değildir. Hipnoz hayal gücü ilebir konsantrasyondur. Hipnoz hayal ettiğiniz veya edebildiğiniz bir şeyi hissedebilmenizdir veya hissettiğiniz bir şeyi hayal edebilmenizdir. Bu tanımın içinde dikkat ederseniz düşünce veya konsantrasyon geçmiyor.  Hipnotik trans için temel yetenek hayal gücüdür.  En yakın arkadaşınızın bir resmini şu anda hayal edebiliyorsanız hayal gücünüz hipnotik trans için şu aşamada yeterli demektir.

merhaba tuncay bey,

size daha önce de mail atmıştım fakat bu sefer başka bir şey soracağım.

sitenizdeki örneklerle hipnoz bölümünde tek seyansta bir hastanıza eşiyle ilgili herşeyi unutturabildiğinizi okudum.

şu an midemle ilgili bir sıkıntım var,hem psikolojim direk mideme vuruyor,hem de kronik gastrit hastasıyım.psikolojim bozuk olduğunda da çok fazla ağrı çekiyorum.hipnozla midemle ilgili herşeyi unutup,midemi hiç hissetmeden yaşamamın imkanı var mıdır sizce?

YANIT:

Slm,

bir mideniz olduğunu beyniniz unutursa mideden beyne açlık sinyalleride gelmez. Bu durumda yemek yemeyeceğiniz için açlıktan ölürsünüz. başımız ağrıdığı zaman ağrıkesiciler kesmiyor diye başımızı kesmeyiz başımızı iptal edemeyiz. Mideniz ileilgili sorunlar ve psikolojik sorunlarınız için neden hipnoterapi düşünmüyorsunuz?

esenlikler dilerim.

GENEROUS:

tuncay bey mail attım size…teşk.ler şimdiden

GENEROUS:

forma bakacağım şimdie sitenizden

hipnoterapi.com:

ben tşk.ederim

GENEROUS:

tuncay bey mailimi okuduysanız şundan birzda kafam karıştı:mail yoluyla bir uzm.psikoloğa danıştım,Dr.tahir özakkaşla görüşün dedi bana,ankarada bir psikolga danıştığımda ise,net açıklamlar yapıp biz bu lşlere bakarız tarzı bişeyler dedi..(bülent uran hipnoz merkeziydi). biri alanı biri kendi alanının biraz dışında görünce…

hipnoterapi.com:

burada net bir soru yok.

hipnoterapi.com:

sorunuzu net ifade edebilirmisiniz?

hipnoterapi.com:

mailiniziokudum

GENEROUS:

ok ,bu tarz şeylere hipnoz çözüm saglarmı?yani bana rahatsız vermemesi gerekeirken rahatsızlık veriyor malum

hipnoterapi.com:

öncelikle şurası kesinki hipnotik telkin obsesyonu yok etmez doğrudan

hipnoterapi.com:

çünkü obsesyon telkinden daha güçlüdür.

hipnoterapi.com:

obsesif insanların bazı ortak kişilik özellikleri vardır.değişmesi gereken bu ortaközelliklerdir.

GENEROUS:

malesef öyle.obsesyon daha güçlü.çünkü kendi kendimi telikin etsem bile aşamadım,halbuki normalinde aşmam gerekiyodu çünkü,herşeyiyle normal biriyim ama neden gideremiyorum takıntıları onu çözemedim

hipnoterapi.com:

ben açıklayayım.

hipnoterapi.com:

obsesif insan mükemmeliyetçidir

hipnoterapi.com:

obsesif insan zekidir, emin olmakta zorlaanır

hipnoterapi.com:

belirsizlikten nefret eder.

hipnoterapi.com:

çok acelecidir

hipnoterapi.com:

bir an önce sonuca ulaşmak ister

hipnoterapi.com:

sabırsızdır

GENEROUS:

doç.dr (bakırköy ruh ve sinir hastalıklarından)un bana dediği zekan oldukça yüksek,direnç gösteriyorsun dedi..majör depresyondan çıkmam o yüzden zorlaşmış..3 sene önce bunu demişti..ama lustral kullanınca ii oldum gibide..kesin çözüm sağlamak istiyorum

GENEROUS:

yani sinekleri öldürmek değil,bataklığı kurutmak..

hipnoterapi.com:

yukarıdaki özellikleri okudunuz?

hipnoterapi.com:

obsesif özellikler

GENEROUS:

okudum hepsi bende var

hipnoterapi.com:

o özellikler bataklık

hipnoterapi.com:

sineği üreten o özellikleriniz

GENEROUS:

yaşadığım olay değil mi bataklık?

GENEROUS:

o özelliklerim..

hipnoterapi.com:

evet aynen öyle bataklık o özellikleriniz

hipnoterapi.com:

çünkü

hipnoterapi.com:

sizin yaşadığınızı yaşayan birçok insan var aama bunu neden bazıları takıntı haline getiriyorda neden bazıları getirmiyor?

hipnoterapi.com:

takıntı haline getirenlerin yukarıdaki özellikleri var

hipnoterapi.com:

anlatabildimmi?

GENEROUS:

anladım..çözüm nedir peki,yani kişiliğimizi çok değiştiremeyeceğimize göre..

hipnoterapi.com:

bundan dolayıda zaten obsesyonun terapisi kolay olmuyor

hipnoterapi.com:

çünkükimse kişiliğini değiştirmek istemiyor

GENEROUS:

elinde olmadan tabi…

GENEROUS:

ben iyileşeceğimi bilsem tabiki deiştireyim,bu kişiliğim bana zarar veriyosa neden öle olyım gibi..

hipnoterapi.com:

zor görünse de istendikten sonra imkansız değil

hipnoterapi.com:

bu kişiliğinizin faydalarıda var zararlarıda.

hipnoterapi.com:

bunun için değişim zor oluyor

GENEROUS:

faydasını çok görmedim açıkçası tuncay bey..sadece türkiyede üniversites ınavında ilk 1500 e soktu beni o

GENEROUS:

keşke böle olmasaydı daha az mükemmeliyetçi olsaydım

hipnoterapi.com:

birde obsesif insanlar zaten başlangıçta genellikle hipnoza uygun olmaz.

hipnoterapi.com:

onlara önce terapiyle başlamak gerekir

hipnoterapi.com:

sitede belirttiğim gibi

hipnoterapi.com:

bu bakımdan sadece hipnotik telkinlekısa yoldan iyiolma fantazisinden vazgeçseniz sizin için iyi olur.

GENEROUS:

yani inanın psikiyatriste gidip ilaç yazıp,beynimi uyşturmalarındna bıktım dsem yeridir..

hipnoterapi.com:

doğrudur

GENEROUS:

yani dediklerinizden ben hipnozu çözüm görmemek laızm diye algıladım

GENEROUS:

doğrumudur

hipnoterapi.com:

obsessif insanlar ya hep ya hiç tarzında düşünür

hipnoterapi.com:

az önceki sözlerimide ya hep ya hiç tarzında algıladığınızı görüyorum

hipnoterapi.com:

başlangıçta hipnoz uymaz dedim hiç uymaz demedim

hipnoterapi.com:

ilk 15 seans terapi sonra hipnoz

hipnoterapi.com:

şimi net mi?

hipnoterapi.com:

şimdinet mi?

GENEROUS:

net de…bende son 1 ay içinde oluşan kelime takıntıları (öncesinde yoktu anlamadım gitti) neden oluşuyor neden böyle oluyor anlamadım gitti..

GENEROUS:

yani hiçbiir yorum yapamıyorum

hipnoterapi.com:

bataklık het türlü sineğiüretmepotansiyeline sahiptir

GENEROUS:

yanısıra,ilaç tedavisi de olmalımı sizce peki

hipnoterapi.com:

olabilir

hipnoterapi.com:

olmak zorunda değildir

hipnoterapi.com:

o sizin tercihinizdir

GENEROUS:

gerçi ist.dışına çıkcam bikaç gün sonra çalışmaya vs,tedavi aksar mı sizce

GENEROUS:

iç anadolu çünkü yakında sayılmaz

hipnoterapi.com:

evet katılıyorum

hipnoterapi.com:

aksayabilir

GENEROUS:

sivas iline gitcem orda da uzmanlar kısıtlı tahmin ettiğim kadarıyla değilmi tuncay bey

hipnoterapi.com:

bunada katılıyorum

GENEROUS:

ne yapmak lazım sizce

hipnoterapi.com:

sadece şunu biliyorum.benim elimkolum bağlı.

hipnoterapi.com:

benim birşey yapamayacağım ortada

GENEROUS:

hmm yani sizin dışınızda arayalım çözümü…

hipnoterapi.com:

evet

GENEROUS:

en yakın ankara var 6 saat…

hipnoterapi.com:

evet

GENEROUS:

orda varmı tavsiye deceğiniz bir yer

GENEROUS:

edeceğiniz..

GENEROUS:

yetkin biri..

hipnoterapi.com:

Dr.Dilek Türkoğlu var

hipnoterapi.com:

odtüde çalışır psikiyatrist

GENEROUS:

hipnoz uzmanlığı vs varmı?

hipnoterapi.com:

evet

hipnoterapi.com:

ankara hipnoz derneği eskibaşkanı

GENEROUS:

hmm ok teşk ederim bülent uran da varmı tavsiyelerinizde

hipnoterapi.com:

o kadın doğum uzmanı

hipnoterapi.com:

psikolog veya psikiyatrist değil

GENEROUS:

hipnoz da yetkin vs okumuştumda ondan aklımda kaldı demekki

hipnoterapi.com:

hipnozda gerçekten yetkin olan biri hipnozu sadece kendi uzmanlığı konusunda kullanır

hipnoterapi.com:

ben hipnozla doğum yaptırmıyorum

hipnoterapi.com:

çünkü ben psikoloğum.

hipnoterapi.com:

herkes uzmanlığını ve haddini bilmeli

GENEROUS:

dilek hanım uygun o halde dediğinze göre..

hipnoterapi.com:

mantıklı bir insan için evet

GENEROUS:

malesef ist.dan ayrılma zamanı ters oldu tüm olanaklar burda da..

hipnoterapi.com:

evet

GENEROUS:

ok tuncay bey teşk.ederim değerli bilgileriniz için

hipnoterapi.com:

rica ederim

hipnoterapi.com:

size kolay gelsin

GENEROUS:

teşk.derim size de…

-Özellikle matematik  dersinde çok başarısızım. Hipnoz bu konuda başarılı olmamı sağlayabilir mi?

-Kız arkadaşımın (veya eşimin) önceki ilişkileri hakkında söyledikleri şeylere inanmakta zorlanıyorum. Hipnoz altında onun söylediklerinin doğru olup olmadığını sorgulamanızı istiyorum. Bu mümkün mü? Kız arkadaşım hipnoz olmayı kabul ediyor.

-Ben size gelsem kesin hipnoz olur muyum?

-Benim………………………………….sorunum var kesin olarak bu problem hipnoterapiile çözülür mü?

-Bir iki seans hipnozun tadına baksam da devam edip etmemeye sonra karar versem olmaz mı?

Olmaz çünkü bazen 15 seans boyunca hiç bir gelişme olmaz ancak 16.seansta çok büyük değişimler yaşayabilirsiniz. Bu bilgi teorik bir bilgi değil bizzet kendim yaşayarak deneyimlediğim bir bilgi: Terapisi çok zor olan oldukça kronik sorunları olan bir danışanım ile 15 seans çalışma yaptık. Üstelik her seansımız en az 6 saat sürüyordu. 15 seansın sonucunda hiç bir şey değişmedi.Ben de kendisine seansların video görüntülerini verdim. Danışan seansların video görüntülerini her gün izlemeye başladı. Video görüntülerini izlerken danışan değişmeye ve sorunlaraı azalmaya başladı.Video görüntülerini izlemesi 2 hafta kadar zamanını aldı. Bu iki haftanın sonunda adeta yep yeni bir insan gördüm karşımda. Şimdi doğal olarak akla şu soru geliyor: danışan neden terapide değilde terapilerin video görüntülerini izlerken iyileşebiliyor? Aslında bu sorununda yanıtı çok basit. Bu danışanın babası hayatı boyunca onu değiştirmeye ve kendine benzetmeye çalışmış.

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

Tuncay Bey topluluk önünde konuşamama ve karşıdakini sadece kırarım die istediqin şeyi söyleyememe konusundaki çözüm sadece hipnoz mudur yoqsa hapla falan düzelebilir mi

hipnoterapi.com:

her ikiside çözümüdr.

hipnoterapi.com:

isterseniz bu çözümleri ayrı ayrı  isterseniz gücünüz yeterse beraber alabilirsiniz.

hipnoterapi.com:

yani tercih sizin oluyor.

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

ya bu sorunları kafama takınca daha da büyütüyorum

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

önceden böyle deildim ben

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

ortaokulda falan çok rahattım

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

lisede farklı bir ortama geçince

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

oldu

hipnoterapi.com:

mümkündür

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

en kısa zamanda bi yol bulmalıyım

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

bu sorunlar yüzünden alkol ve sigarada başladı

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

herşeyi terketmek istiyorum en kısa zamanda çözüm bulmalıyım ne önerirsiniz?

hipnoterapi.com:

sizce ne öneririm?

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

bilmiorum hipnoterapi dende korkuorum ya hipnoz olamassam

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

die

hipnoterapi.com:

o da mümkündür

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

olamama gibi ihtimal var yani

hipnoterapi.com:

var ve bu ihtimal doğal.

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

ozaman ne yapılır eqer hipnoz olunamazsa

hipnoterapi.com:

diğer terapiler veya ilaçlar

hipnoterapi.com:

bir çok farklı türde psikoterapi yaklaşımları var

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

hımm tek bi sorum daha rüyada gördüklerimi hatırlıorsam hipnoz sayılabilir mi

hipnoterapi.com:

rüya ayrı şey hipnoz ayrı şey.arada böyle br hatırlama bağlantısı olması ya da olmaması nın bir önemi yok.çünkü temelde ikisi ayrı şeylerdir.

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

hımm peki çok teşekkür ederim

hipnoterapi.com:

rca ederim.geçmiş olsun.

[b]önünü göremesende sakın dönme geriye….[/b]:

saolun .

EvReN:

 TUNCAY BEY MERHABA

tuncay:

 merhaba buyrun

EvReN:

 evren ben daha önce size bir kaç bi şey sormuştum

 bi şey daha sormak istiyorum

tuncay:

 ok

EvReN:

 kendini yetersiz görme değersiz görme  gibi sorunlar aslında öz güven eksikliğindenmi kaynalanıyor

 yani öz güvenimiz tam olsa

 bunlar olmazmı

tuncay:

 hepsi birbiri ile ayağından zincir ile bağlanmış kavramlar bunlar

EvReN:

 yani bu kadar problem aslında bir kaynatanmı çıkıyor onu merak ettim

tuncay:

 bunlar zaten özdeş şeyler

 bundan dolayı kaynaklarıda özdeş

EvReN:

 yani ben size geldiğimde bir sebebten gelmiş olucam hipnoz esnasında bunları bulup yok edeceğiz öyle değilmi

tuncay (16:11):

 soyut bir şeyi ve yaşanmış bir şeyi yok edemezsiniz.

tuncay (16:12):

 yapabileceğiniz şey kendi içsel yaşantınızı yeniden düzenlemektir.

 bunada psikoterapi denilir

EvReN:

 anladım daha önceden yaşamış olduğum  bir olayı bilinç altım tehlikeli olarak gördüğü için beni rahatsız ediyo biz onu bulup olumlua dönüştürücez sanırım yaşanmışı silmeyeceğiz

tuncay (16:15):

 şöyle diyeyim.deprem olduğu zaman depremin yaralarını sarmak için depremi geri almıyoruz

tuncay (16:16):

 yada depremi unutalım aklımızdan silelim demiyoruz

tuncay (16:17):

 nasıl daha güçlü binalar yaparız diyoruz.

 benzer şekilde nasıl ki hasar görmüş bina üzerinde işlem yapılıyorsa hasar görmüş kişilik üzerin de de işlem yapılabilir.

tuncay (16:18):

 bu işleme terapi denilir.

Merhaba,
Çok kötü günler geçiriyorum umarım hipnoz ile bir çare bulabilirim.
 
Eşimle 10 yıl önce tanıştık, 5 yıl önce evlendik, eşim ciddi anlamda ilk ilişkim diyebilirim. ilk tanıştığımız günlerde normal bir kız arkadaşım gibi takılırız gezeriz tozarız bir süre sonra da ayrılırız düşüncesiye çıkmaya başladık. Sonra 1 yıl sonra birlikte olduk ve eşimin hayatındaki ilk erkek olarak bu bende bir sorumluluk duygusu yarattı. Benim hep içimde bir nasılsa ayrılırız düşüncesi vardı.Çünkü cinsel olarak hiçbir zaman eşime karşı hiçbir zaman iyi bir uyum yoktu. Karşılıksız bir durum vardı hep. Yani eşim bana dokunduğu zaman çok iyi elektrik aldığınıu hep söylerdi hala da söyler.
Ama ben hiç bir zaman bunu içten yaşamadım çünkü hiçbir zaman o elektriği alamadım.
Ten uyumu  denen  şey eşime karşı hiçbir zaman olmadı ve bu da sürekli hurluzluğa yol açtı. Beni evliliğe sürekli zorlamaları sonucu vijdanımında beni bırakmamasıyla evlendim ama bu sorun artarak büyüdü ve çok kötügünler geçiriyoruz.
Yani son durum olarak, ben ayrılmak istiyorum ama inanılmaz korkularım var bir türlü ayrılamıyorum ve eşimi de çok üzüyorum.
1. Eşim gerçekten mükemmel bir insan hiç bir günahı yok beni sevmekten başka.
2. Ayrılırsam eşim ne yapacak bensiz.
3. Ayrılırsam maddi sıkıntı çekermiyim( eşim zor günlerimde yardımcı oluyor(öğretmen)
4. Eşim ayrılırsam sürekli beddua ediyor bu korkutuyor beni.
5. Ya ayrılıp başkasıyla evlenirsem ve o kişi kötü birisi çıkarsa ben ne yaparım sonra.
6. Eşim dedimya mükemmel insan ama cinsellik olmadan da olmuyorki eşimi bir et parçası dışında sadece çok iyi bir insan temiz dürüst bir dost olarak görüyorum.
 
Sonuç olarak eşimden ayrılmak isityorum ve bu korkularımın gitmesini istiyorum.
Aynı şekilde eşimin de ayrılık ile yıkılmasını istemiyorum.
Gerçekten eşim de ben de çok mutsuz ve zor günler geçiremiyoruz aslında ikimizde ayrılmak istriyoruz ama bir türlü yapamıyruz, eşim sürekli ağlıyor ben sürekli korku içindeyim
 
Yukarıda anlatmaya çalıştığım konu ile ilgili hipnoz ile yapılabilecek birşeyler var mı ?
1-2 kez gelinerek kesin sonuç alabilir miyiz?
Bilgi verirseniz çok  mutlu olurum.

malesef hipnoz sizin durumunuzda size yardımcı olamaz. Çünkü korkularım diye bahsettiğiniz şeyler sadece bir korku değil. korkularınız diye bahsettiğiniz şeyler gelecekte olabilecek ya da olamayabilecek şeyler.geleceği kimse bilemez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close